Krzesełko schodowe, platforma czy podnośnik - jak wybrać optymalne urządzenie dźwigowe?

Krzesełko schodowe, platforma czy podnośnik - jak wybrać optymalne urządzenie dźwigowe?
Rozważając zakup urządzenia dźwigowego, odpowiedz sobie na następujące pytania:

Kto będzie z niego korzystał? 
a) Czy będzie w stanie samodzielnie usiąść na krzesełku schodowym? - Krzesełko jest wyposażone w ergonomiczne siedzisko, podłokietniki, podnóżek i pas bezpieczeństwa. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla dla osób starszych, mających problem z wchodzeniem/schodzeniem po schodach. Korzystają z niego osoby z nadciśnieniem, stwardnieniem rozsianym, po operacjach ortopedycznych, cierpiące na epilepsję czy porażenie kończyn.
b) Czy porusza się na stałe na wózku inwalidzkim? - W tym przypadku rekomendowana jest platforma schodowa, na którą wjeżdża się z całym wózkiem.
c) Jeżeli osoba porusza się na stałe na wózku inwalidzkim ale na schodach nie ma miejsca na montaż platformy, można zamontować podnośnik pionowy, np. przy balkonie.

Gdzie będzie montowane, w domu jednorodzinnym, w bloku, budynku użyteczności publicznej?
a) w domu jednorodzinnym decyzję o montażu podejmuje właściciel domu
b) w bloku wymagana jest zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, należy wziąć pod uwagę wymagania przeciwpożarowe
c) w budynku użyteczności publicznej - właściciela budynku, należy wziąć pod uwagę wymagania przeciwpożarowe

Jak będzie finansowany zakup urządzenia dźwigowego? 
a) Całą kwotę płaci kupujący
b) Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na narząd ruchu, może wnioskować w PCPR lub MOPS o dofinansowanie (w 2015 roku jego wysokość może wynieść nawet 95%)

Jeżeli nie ma możliwości zamontowania żadnego z powyższych urządzeń, bo np. osoba jest najemcą a właściciel nie wyraża zgody na montaż, rekomendujemy zaopatrzenie się w schodołaz. To nie tylko mobilne urządzenie, które można łatwo przewieźć w dowolne miejsce, ale również najtańsze urządzenie. Wymaga drugiej osoby do obsługi. Jest dostępny w dwóch wersjach: z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem.
Zamiast kupowania, można go również wypożyczyć na dowolny okres, np. wyjeżdżając na wakacje.